1.7 Spoľahlivé siete
Sieťová architektúra
S toľkými ľuďmi na svete, ktorí sa pri práci a učení spoliehajú na sieťový prístup, je nevyhnutné, aby siete boli spoľahlivé. V tomto kontexte znamená spoľahlivosť viac ako len vaše pripojenie na internet.
Siete tiež podporujú širokú škálu aplikácií a služieb. Musia fungovať na mnohých rôznych typoch káblov a zariadení, ktoré tvoria fyzickú infraštruktúru.
Ako sa siete vyvíjajú, zistili sme, že existujú štyri základné charakteristiky, ktoré musia sieťoví architekti riešiť, aby splnili očakávania používateľov:
- Odolnosť proti chybám
- Škálovateľnosť
- Kvalita služby (QoS)
- Bezpečnosť
Odolnosť proti chybám
Sieť odolná voči poruchám je sieť, ktorá obmedzuje počet ovplyvnených zariadení počas zlyhania. Je skonštruovaná tak, aby umožňovala rýchlu obnovu, keď dôjde k takejto poruche. Tieto siete závisia od viacerých ciest medzi zdrojom a cieľom správy. Ak jedna cesta zlyhá, správy sa okamžite odošlú cez iný odkaz. Mať viacero ciest k cieľu je známe ako redundancia.
Implementácia siete s prepínaním paketov je jedným zo spôsobov, ako spoľahlivé siete poskytujú redundanciu. Prepínanie paketov rozdeľuje prevádzku na pakety, ktoré sú smerované cez zdieľanú sieť. Jedna správa, ako napríklad e-mail alebo video stream, je rozdelená do viacerých blokov správ, ktoré sa nazývajú pakety. Každý paket má potrebné adresné informácie o zdroji a cieli správy. Smerovače v sieti prepínajú pakety na základe aktuálneho stavu siete. To znamená, že všetky pakety v jednej správe môžu viesť k rovnakému cieľu veľmi odlišnými cestami.
Škálovateľnosť
Škálovateľná sieť sa rýchlo rozširuje, aby podporovala nových používateľov a aplikácie. Robí to bez zníženia výkonu služieb, ku ktorým majú prístup existujúci používatelia.
Kvalita služby
Kvalita služieb (QoS) je v súčasnosti čoraz väčšou požiadavkou sietí. Nové aplikácie dostupné používateľom cez siete, ako sú prenos hlasu a živého videa, vytvárajú vyššie nároky na kvalitu poskytovaných služieb. Skúšali ste niekedy sledovať video s neustálymi prestávkami a pauzami? Keďže dátový, hlasový a video obsah sa naďalej zbližuje do rovnakej siete, QoS sa stáva primárnym mechanizmom na riadenie preťaženia a zabezpečenie spoľahlivého doručovania obsahu všetkým používateľom.
Keď je objem prevádzky väčší, ako je možné preniesť cez sieť, zariadenia budú držať pakety v pamäti, kým nebudú dostupné prostriedky na ich prenos.
Zabezpečenie siete
Sieťová infraštruktúra, služby a údaje obsiahnuté v zariadeniach pripojených k sieti sú kľúčovými osobnými a obchodnými aktívami. Správcovia siete musia riešiť dva typy problémov s bezpečnosťou siete.
Zabezpečenie sieťovej infraštruktúry zahŕňa fyzické zabezpečenie zariadení, ktoré poskytujú sieťovú konektivitu a zabraňujú neoprávnenému prístupu k riadiacemu softvéru, ktorý sa na nich nachádza.
Správcovia siete musia tiež chrániť informácie obsiahnuté v paketoch prenášaných cez sieť a informácie uložené na zariadeniach pripojených k sieti.